Centrum Fizjoterapii FIZJO PLUS

Dyskopatia

Dyskopatia

Dyskopatia to choroba przewlekła związana z patologicznymi zmianami krążków międzykręgowych (dysków). Najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa, rzadziej występuje w odcinku piersiowym.

Krążki międzykręgowe to struktury wypełniające przestrzenie między kręgami w naszym kręgosłupie. Zbudowane są z jądra miażdżystego znajdującego się w środku i otaczających go pierścieni włóknistych. Zmiany zachodzące w krążku międzykręgowym związane są z naturalnymi procesami starzenia się. Jednak mogą nasilać się pod wpływem różnych czynników, jak zbyt obciążająca praca fizyczna, otyłość czy siedzący tryb życia. Z wiekiem cały krążek międzykręgowy staje się bardziej odwodniony, zwłókniały i mniej ruchomy. W następstwie tych zmian codziennie wykonywane ruchy i nadmierne obciążenia mogą przeciążać pierścień włóknisty, w którym zaczynają pojawiać się szczeliny i pęknięcia. Następnie jądro miażdżyste wpukla się w głąb tych pęknięć.

Opisane powyżej zmiany prowadzą w następstwie do bólu kręgosłupa. W przypadku przerwania ciągłości zewnętrznej warstwy pierścienia włóknistego i ucisku na korzeń nerwowy pojawia się silny ból promieniujący do kończyn – rwa kulszowa lub ramienna. Oprócz bólu kręgosłupa i kończyn mogą pojawić się także drętwienia, osłabienia i niedowłady kończyn, a także osłabione odruchy.

Zmiany związane z dyskopatią powstają latami, dlatego ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, by móc leczyć ją w sposób nieinwazyjny. Każdy silny, nawracający ból kręgosłupa powinien być dla nas sygnałem do wizyty u ortopedy i wykonania badań diagnostycznych (zdjęcie rentgenowskie, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny).

W przypadku mniej zaawansowanej dyskopatii podstawą leczenia będzie rehabilitacja (m.in. terapia McKenzie’go) oraz terapia farmakologiczna mająca na celu złagodzenia bólu. Bardzo ważne jest również uwrażliwienie pacjenta na konieczność regularnego wykonywania odpowiednich ćwiczeń, poprawę postawy i unikanie ruchów i pozycji nadmiernie obciążających kręgosłup.

Jednak kiedy zaburzenia spowodowane dyskopatią są zbyt zaawansowane, jedynym wyjściem okazuje się operacja. Zdecydowana większość chorych na dyskopatię może uniknąć operacji, jeśli tylko uda się odpowiednio wcześnie wykryć chorobę. Jednym z jej pierwszych sygnałów jest właśnie ból kręgosłupa, który nigdy nie powinien być lekceważony.
Dyskopatia

Dodał: Michał Raczyński, dnia 12.04.2013, 23:03

[skomentuj] [wróć do newsów]


Do tego newsa nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
[skomentuj]